Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2010
3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku wieńcząc Dekadę Osób Niepełnosprawnych, która miała na celu przybliżyć problemy osób niepełnosprawnych, zintegrować z otoczeniem i wyrównać szanse normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
4 grudnia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Stowarzyszenie SPOZA wraz z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie zorganizowało Dzień Otwarty dla Osób Niepełnosprawnych.
Program przebiegał zgodnie z planem w przyjemnej atmosferze. Muzeum zorganizowało podjazd dla wózków przy wejściu głównym, zorganizowało tłumacza języka migowego dla osób niedosłyszących, a osoby niewidzące mogły zapoznawać się z eksponatami za pomocą dotyku. Fragmenty wydarzenia uchwyciła kamera Kroniki Warszawskiej [można je obejrzeć: http://www.youtube.com/user/warszawapl#p/u/1/2vw7TQm2KVU] W tym czasie w jednej z sal wystawowych wyświetlana była prezentacja dotycząca działalności naszego Stowarzyszenia i realizowanych przez nas programów. Po zwiedzaniu sal wystawowych uczestnicy przenieśli się do Sali Lustrzanej, gdzie czekały ciepłe napoje i ciasteczka, a grupa z naszych Warsztatów Muzycznych pod dyrygenturą Andrzeja Rybińskiego i przy akompaniamencie Macieja Cugowskiego zaśpiewała Remedium. Przy bisowanym refrenie Andrzej z powodzeniem zachęcał do wykonawstwa wszystkich zebranych.
Remedium było inauguracją karaoke. Śpiewanie cieszyło się takim powodzeniem, że jęk zawodu rozniósł się przez salę po ogłoszeniu zakończenia zabawy i zaproszeniu do dalszej części programu. Kasia z Małgosią, nasze czołowe wokalistki, wraz z Panem Paweł z Muzeum Kolejnictwa stworzyli mocną grupę wiodącą, ale bardzo szybko dołączyły kolejne osoby mocno podkreślając swoją indywidualność. Druga Małgosia, Sławek, Krzyś i Michał wspomagali chórkiem. Był też czas na solowe występy niewidomej Ewelinki, która piosenką „My Hart will go on” wzruszała nawet najtwardsze osobniki.
Kolejną przygotowaną atrakcją było zwiedzanie Skansenu. Ponieważ pogoda nie była zbyt sprzyjająca, nie wszyscy dotrwali na mrozie wystarczająco długo, by zobaczyć całą ekspozycję, ale wszystkim bardzo się podobały zastygłe w miejscu ogromne maszyny. Ci, którzy wcześniej zdezerterowali przed zimnem zapewniali, że ponownie odwiedzą Muzeum w sprzyjającej plenerom porze roku.
Na zakończenie wystąpił dla zebranych Kabaret PiC. Bawił publiczność przez godzinę skeczami, piosenkami i monologami. Część widzów stanowi już mocny fanklub PiCu. Końcowa piosenka biesiadna porwała do wspólnego śpiewu i zakończyła miły dzień.
Równolegle do całego programu w Bibliotece Muzeum Kolejnictwa odbywały się zajęcia dla dzieci. Można było poskakać na poduszki, pochwalić się umiejętnością robienia fikołków, a także pokazać swoje zdolności plastyczne podczas kolorowania i przygotowywania kartek świątecznych.
Muzeum Kolejnictwa również przygotowało relację z wydarzeń tego dnia. Zainteresowanych odsyłamy na stronę http://www.muzkol.pl/pl/Wydarzenia.aspx?id=4
Dzięki uprzejmości Muzeum Kolejnictwa mieliśmy możliwość przeprowadzenia kwesty w dniach 3-5 grudnia 2010 na terenie Muzeum. Zbiórka przeprowadzona była za zgodą Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, decyzja AO/345/2010 z dnia 26 listopada 2010. W wyniku przeprowadzonej zbiórki zebrano środki pieniężne w kwocie 201,22 zł (słownie: dwieście jeden zł dwadzieścia dwa gr). Kwesta była przeprowadzana wyłącznie w postaci dobrowolnych datków do puszek kwestarskich. Stowarzyszenie nie poniosło kosztów zorganizowania akcji. Przychód ze zbiórki zostanie przekazany na remont lokalu Poradni Stowarzyszenia.