Projekt Przystań - materiały prasowe dla uczestników IV Konferencji Dzieci spoza...
Z okazji IV Konferencji poświęconej "Edukacji i systemom wsparcia dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym" chciałabym przybliżyć Państwu działalność Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA. Od kilku lat Stowarzyszenie samodzielnie realizuje projekt "Przystań - przyjazny mikroświat, przyjazny świat". W 2006 roku jest on finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Wojewody Mazowieckiego, Fundacji Wspólna Droga i Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
W Ośrodku Terapeutyczno-Edukacyjnym przy ul. Targowej 66/23 (tel.0-22 618 34 06, e-mail: biuro@spoza.org.pl) prowadzone są nieodpłatne zajęcia terapeutyczne dla dzieci i rodzin, warsztaty dla młodzieży, a także nieodpłatne szkolenia dla innych uczestników projektu.
Przystań - przyjazny mikroświat, przyjazny świat to projekt adresowany do dzieci i młodzieży z zaburzeniami emocjonalnymi w wieku od 6 do 26 lat, dzieci chorych psychicznie, z całościowymi zaburzeniami osobowości, ADHD, zaburzeniami lękowymi, depresją, schorzeniami neurologicznymi lub zaburzeniami emocjonalnymi o innej etiologii oraz ich rodziców i opiekunów.
Projekt Przystań został przygotowany na bazie wieloletnich doświadczeń w pracy terapeutycznej. Był wielokrotnie modyfikowany i dostosowywany do aktualnego zapotrzebowania. Jest to projekt ze wszech miar innowacyjny na tle istniejących obecnie programów wsparcia przeznaczonych dla grupy osób zagrożonej marginalizacją i wykluczeniem społecznym. Ze względu na innowacyjność i prekursorskie podejście do przedstawianej tematyki, wszystkie działania prowadzących zajęcia terapeutów są autorskie i nie posiadają odpowiedników w literaturze fachowej, dotyczącej problemu marginalizacji ON. Zupełnie nowatorsko traktowane jest nie tylko dziecko lub młody człowiek, wszelkie konieczne działania adresowane są również, do bliższego i dalszego otoczenia zainteresowanej osoby, której udzielne jest wsparcie. Pomocą terapeutyczną obejmujemy konkretnego, żywego człowieka a nie przypadek chorobowy na potrzeby statystyki. Nowatorskie podejście do tematu polega na systematycznym budowaniu coraz to szerszych fundamentów umożliwiających indywidualny rozwój dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi oraz członków ich rodzin - tworzeniu holistycznego systemu wsparcia na linii dziecko - rodzina, nauczyciel, pracownik socjalny, ew. kurator. Osiągamy dzięki temu poprawę funkcjonowania dziecka - młodego człowieka w sferze emocjonalnej i poznawczej a poprzez zwiększanie tych możliwości wypracowujemy poczucie i potrzebę większej aktywności i samodzielności społecznej.
W ramach przyznanych Stowarzyszeniu funduszy stało się możliwe udzielanie dzieciom pomocy w nauce. W Ośrodku działa pogotowie lekcyjne, codziennie dyżurują nauczyciele pomagający dzieciom w odrabianiu szkolnych zadań. Dzięki naszym sponsorom możliwe jest systematyczne dożywianie dzieci biorących udział w zajęciach terapeutycznych. Jest to niezwykle potrzebna - judymowska wręcz inicjatywa zważywszy na fakt, iż nasz Ośrodek znajduje się w części ubogiej dzielnicy Pragi i obejmuje swoim zasięgiem, również dzieci z niezamożnych rodzin. Dlatego też dożywianie dzieci ma podwójny aspekt, nie tylko terapeutyczny (dzieci pomagają w przygotowaniu podwieczorku) lecz także społeczny.
Projekt skierowany jest również do grupy najstarszej młodzieży (18-26 lat), posiadającej problemy z adaptacją w dorosłym życiu. Jest to specyficzna grupa osób która nie podlega zaszufladkowaniu ze względu na skalę problemów jakie jej dotyczą. Bezpośrednim problemem tej dorosłej młodzieży jest trudność z zaadaptowaniem podstawowych ról życiowych przydzielanych przez społeczeństwo takich jak funkcjonowanie w pracy, nauka, samodzielność, w przyszłości własna rodzina. Jest to grupa osób na tyle niedostosowanych, że trudno jej się odnaleźć w codziennym życiu, a jednocześnie ze względu na nikły stopień zaburzenia nie podlega systematycznej opiece psychiatrycznej. Przystań stwarza alternatywę dla tej grupy młodych dorosłych, pomagając w przygotowaniu do pełnienia odpowiedzialnych ról w dorosłym życiu. Jednocześnie członkowie grup uczestniczą w zajęciach warsztatowych mając do wyboru grupę plastyczną, filmową, literacką i fotograficzną. Wspólnie biorą udział w wydarzeniach kulturalno-artystycznych Stolicy. Czynne uczestnictwo w bieżącym życiu miasta pełni role terapeutyczną, silnie integrując młodych ludzi, daje im satysfakcję z możliwości identyfikacji z pozostałymi członkami grupy, a także pomaga w nawiązywaniu bezpośrednich przyjacielskich relacji. Uczestnicy tej części projektu otrzymują równolegle wsparcie psychologiczne, mające na celu indywidualną dla każdej osoby promocję nowych kierunków do aktywności i samorealizacji.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Problemami Emocjonalnymi SPOZA organizuje również cykle szkoleń dla nauczycieli, pracowników socjalnych, pracowników prewencji (np. straży miejskiej), kuratorów sadowych oraz dla wolontariuszy, najczęściej studentów pedagogiki, psychologii i innych kierunków społecznych. Są one częścią całościowego programu opieki nad dzieckiem - młodym człowiekiem jego rodziną i najbliższym otoczeniem. Przyjazny świat dla naszych podopiecznych i klimat współdziałania tworzy również dwutygodnik elektroniczny Kotwica. Zamieszczane w Kotwicy artykuły stanowią nie tylko bezpośrednią dokumentację stopnia realizacji projektu Przystań - przyjazny mikroświat, przyjazny świat. To również drogowskazy, swoiste wskazówki prowadzących zajęcia terapeutów na temat jak powinna przebiegać praca z dziećmi i młodzieżą z różnorodnymi zaburzeniami emocjonalnymi.
Na łamach Kotwicy prezentujemy także różnorodne działania z zakresu drugiego wieloletniego już projektu realizowanego przez Stowarzyszenie projektu "Dzieci spoza…" Zamieszczamy fachowe artykuły dotyczące pracy terapeutów wykorzystujących naturalne zdolności adaptacyjne dzieci, polegające na naśladownictwie zachowań poznawczych rówieśników. Publikujemy, również prace członków działającej grupy literackiej.
Jednym słowem staramy się towarzyszyć wszelkim inicjatywom podejmowanym w Stowarzyszeniu SPOZA. Podsumowaniem zajęć grup warsztatowych dla dorosłej młodzieży będzie styczniowa wystawa prac ich uczestników. Korzystając z okazji chciałabym w imieniu komitetu redakcyjnego Kotwicy serdecznie Państwa zaprosić do obejrzenia przygotowywanej przez młodzież wystawy.
Grażyna Przybysz Redaktor naczelny Kotwicy
dwutygodnika elektronicznego wydawanego przez Stowarzyszenie SPOZA